Посетете ја Картал винарската визба на првиот пролетен вински фестивал GrandVin 2023

На 8 април во Скопје, во хотелот Мериот ќе бидеме дел од првиот пролетен вински фестивал GrandVin 2023. Посетете не на штандот број 20 и пробајте ги нашите најпродавани пролетни вина Темјаника, Станушина Розе Мила, Шардоне Барел Ферментид, но немој да ги заобиколите и нашите добро познати црвени резерва вина Каберне Франк, Темпраниљо, Шираз, Вранец, […]

Вранец касна берба 2018 е конечно тука ❤️

Нашето последно вино Вранец касна берба 2018 е конечно тука и чека на вас! Овој Вранец се одликува со темно црвена боја со виолетови нијанси и висок вискозитет. На нос не дочекува моќен бран на ароми од темноцрвено зрнесто овошје, како капини и боровници, со суптилни ноти на тутун и каранфилче. Експлозија од вкусови на […]

Идеални комбинации на вино и храна

Комбинациите на вино и храна се деликатен процес. Комбинацијата на храна и вино е техника која многумина се обидуваат да ја совладаат. Концептот може да се примени при усогласување на вината со различни јадења. Прочитајте го ова за да откриете сè што треба да знаете за оваа техника, откривајќи кој е најдобриот избор на вино […]

Како да дегустирате вино

Колку пати ви се случило келнер во ресторан да ви донесе вино и да ве чека да го вкусите? Чувството на општа свесност во тој момент секако ви предизвикува непријатност бидејќи не сте сигурни дека знаете што правите. Која е тајната за дегустација на виното од толку мала голтка? Дегустацијата е продолжување на мирисот. Така, […]

Како да изберете вино за готвење

Секогаш уживаме во нашиот избор на вина пиејќи ги од чаша, но некои рецепти се уште попосебни ако на нив го додадете вистинскиот избор на вино. Па, во такви ситуации добро е да ги знаете најкорисните совети за готвење со вино, бидејќи резултатот може да биде голем неуспех или вистински погодок. Еве ја нашата брза […]

×